Menu Close

Past Competitions

Year2022
CityBudapest
HostsBritish Law Centre
Winning teamUniversity of Ljubljana
Best speakersKarolina Michková (Masaryk University (Brno)) and Tamari Kiknadze (Free University of Tbilisi)
Best written pleadingsFree University of Tbilisi

Google photos link logo


Click to view gallery.

Year2021
CityOnline
HostsBritish Law Centre
Winning teamTbilisi State University
Best speakersSára Tichá (Charles University Prague) and Nino Sakvarelidze (Tbilisi State University)
Best written pleadingsComenius University Bratislava

Google photos link logo


Click to view gallery.

Year 2019
City Luxembourg
Hosts Court of Justice of the European Union
Winning team Zagreb University
Best speakers Julia Jeleńska, Warsaw University; Anna Yatsyshyn, Kyiv Mohyla University
Best written pleadings Charles University, Prague
Google photos link logo
Click to view gallery.
Click here for the 2019 documents page.
Year 2018
City Wroclaw, Poland
Hosts Faculty of Law, Administration and Economics, University of Wroclaw and Wroclaw Regional Administrative Court.
Winning team Charles University, Prague
Best speakers Maria-Magdalena Markova of St Kliment Ohridski University, Sofia, Bulgaria and Luka Petrović of Zagreb University, Croatia
Best written pleadings St Kliment Ohridski University. Sofia
Click here for the 2018 documents page.
Year 2017
City Sofia
Hosts Supreme Court of Cassation for Bulgaria and St Kliment Ohridski University
Winning team St Kliment Ohridski University, Sofia
Best speakers Polina Kurakina (Kutafin Moscow State Law University) and Marta Popyk (State University of Kyiv Mohyla)
Best written pleadings University of Ljubljana
Google photos link logo
Click to view gallery.
Click here for the 2017 documents page.
Year2016
CityBratislava, Slovakia
HostsComenius Law Faculty and Supreme Court of Slovak Republic
Winning teamCharles University, Prague, Czech Republic
Best speakersTsvetelina Bairaktarova, Lord Slynn of Hadley Best Speaker, St Kliment Ohridski University and Lilya Makhynko Kyiv Moyhla Law Academy
Best written pleadingsFree University of Tbilisi

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2016 documents page.
Year2015
CityTbilisi
HostsSupreme Court of Georgia
Winning teamUniversity of Ljubljana
Best speakersBilyana Borisova Manova and Mariam Moseshvili
Best written pleadingsKU Leuven

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2015 documents page.
Year2014
CityWarsaw
HostsSupreme Administrative Court of Poland
Winning teamUniversity of Ljubljana
Best speakersDaniela Mozetič and Stiliyana Ivanova
Best written pleadingsCharles University

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2014 documents page.
Year 2013
City Brno
Hosts Law Faculty, Masaryk University
Winning team St Kliment Ohridski University
Best speakers Tamar Jikia, Neža Šubic
Best written pleadings University of Ljubljana
Google photos link logo Click to view gallery.
Click here for the 2013 documents page.
Year2012
CityMalta
HostsUniversity of Malta
Winning teamUniversity of Lubljana
Best speakersAlexandra Oprea, AIC University
Best written pleadingsUniversity of Malta

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2012 documents page.
Year2011
CityVilnius
HostsVilnius University
Winning teamUniversity of Zagreb, Croatia
Best speakersDora Horvat, Zagreb
Best written pleadingsUniversity of Latvia

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2011 documents page.
Year2010
CitySofia
HostsSt Kliment Ohridski University
Winning teamUniversity of Malta
Best speakersVladimir Novak and Tomas Pavelka
Best written pleadingsUniversity of Warsaw

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2010 documents page.
Year2009
CityKyiv
HostsKyiv-Mohyla Academy, Kyiv
Winning teamUniversity of Warsaw
Best speakersAdelina Prokop, Vanda Jakir
Best written pleadingsSt Kliment Ohridski University

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2009 documents page.
Year2008
CityPoznań
HostsThe Law Faculty, Adam Mickiewicz University, Poznań
Winning teamSt Kliment Ohridski University
Best speakersTomasz Koziel

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2008 documents page.
Year2007
CityBudapest
HostsThe Law Faculty, Pasmany Peter Catholic University, Budapest
Winning teamNicholas Copernicus University
Best speakersMartin Lycka

Google photos link logo

Click to view gallery.

Click here for the 2007 documents page.
Year2006
CityZagreb
Winning teamComenius University
Best speakersMaria Lokajova
Click here for the 2006 documents page.
Year2005
CityBratislava
Winning teamUniversity of Latvia
Best speakersAneta Urban
Best written pleadingsUniversity of Latvia
Year2004
CityRiga
Winning teamUniversity of Warsaw
Best speakersZiva Filipic
Best written pleadingsUniversity of Latvia
Click here for the 2004 documents page.
Year2003
CityGdańsk
Winning teamUniversity of Ljubljana
Best speakersBarbara Havelkova
Click here for the 2003 documents page.
Year2002
CityPlovdiv
Winning teamUniversity of Latvia
Best speakersLukasz Kurylo-Golos
Year2001
CityPrague
Winning teamWest Bohemian University
Best speakersDebora Pavila
Year2000
CityLjubljana
Winning teamCharles University
Best speakersVladislav Ivanov
Click here for the 2000 documents page.
Year1999
CityCracow
Winning teamUniversity of Latvia
Best speakersUniversity of Latvia
Click here for the 1999 documents page.
Year1998
CityPrague
Winning teamCentral European University
Best speakersCentral European University
Year1997
CityGdańsk
Winning teamCharles University
Best speakersCharles University
Year1996
CityToruń
Winning teamUniversity of Tartu
Best speakersUniversity of Tartu
Year1995
CityToruń
Winning teamComenius University
Best speakersMaria Lokajov
Click here for the 1995 documents page.